WTZ

Warsztat terapii zajęciowej jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz PFRON. Nasz warsztat, prowadzony od 2008 roku, adresowany jest głównie do osób z niepełnosprawnością ruchową. Celem warsztatu jest kształtowanie kompetencji i pomoc w nabyciu umiejętności umożliwiających podjęcie pracy zawodowej. Aktywizujemy, motywujemy do podejmowania wyzwań oraz pokazujemy, że nawet osoby z dużą niepełnosprawnością ruchową mogą spełniać się zawodowo i otrzymywać godne wynagrodzenie. U uczestników warsztatów budujemy silne przekonanie, że mogą być pełnoprawnymi i aktywnymi członkami społeczeństwa.

Beneficjenci naszych warsztatów biorą udział w zajęciach w ramach grup terapeutycznych. Prowadzimy sześć pracowni tematycznych, nad którymi czuwa grono specjalistów. Tworzą oni indywidualnie dopasowane plany rozwoju, uwzględniający możliwości, predyspozycje i zainteresowania każdego uczestnika. Po zakwalifikowaniu się do zajęć niepełnosprawni poddawani są szczegółowej ocenie rozwoju w odstępie rocznym i trzyletnim. Zajęcia trwają od 7.30 do 15.30, a uczestnicy dowożeni są na nie specjalnie przystosowanymi busami. Mogą liczyć na pomoc naszej kadry w zakresie podstawowych codziennych czynności. Uczestnicy warsztatu objęci są stałą opieką psychologa, rehabilitantki oraz pielęgniarki.

Zajęcia komputerowe odbywają się w dwóch grupach, odpowiednio do stopnia zaawansowania uczestników. Poziom podstawowy obejmuje obsługę popularnych edytorów tekstowych, kalkulacyjnych i graficznych, a także uczy wyszukiwania informacji w internecie. Uczestnicy mogą tu nabyć bardzo cenne umiejętności wykorzystywane na co dzień, jak np. robienie zakupów, dokonywanie płatności on-line, rezerwacja biletów i wiele innych. W wypadku osób, które mają ograniczone możliwości poruszania się jest to znaczne ułatwienie. Zajęcia prowadzi Roman Fior. Grupą zaawansowaną opiekuje się Mariusz Czechowski. Jej członkowie uczą się umiejętności takich, jak tworzenie stron www, administrowanie baz danych, tworzenie grafiki. Zapraszamy!

Artterapia, inaczej terapia przez sztukę, to jedna z metod wspierających leczenie i rehabilitację niepełnosprawnych. Stanowi ona bardzo istotny element procesu rehabilitacyjnego, ponieważ daje możliwość swobodnej ekspresj, pomaga odreagować stres związany z chorobą oraz wspomaga rozwój osobisty. Można realizować ją poprzez sztuki użyteczne oraz teatr. Ten rodzaj terapii stosowany jest głównie w pracowniach: sztuki użytkowej, ceramicznej i teatralnej.

Wyroby z ceramiki powstają w pracowni nadzorowanej przez Agnieszkę Czerlunczakiewicz. Uczestnicy uczą się w niej wyrabiania z gliny prostych form, uwalniają także wyobraźnię i lepią unikatowe przedmioty artystyczne, które trafiają później do Waszych rąk. Powstają tu niezwykłe Anioły, kolorowe domki o wielu kształtach, oryginalne zegary i wiele, wiele innych pięknych rzeczy, które możecie zobaczyć na naszej stronie. Wszystkie te dzieła tworzymy z pasją, wkładając w nie swoje serca. Zapraszamy do oglądania i mamy nadzieję, że nasze wyroby będą niezapomnianą ozdobą Waszych domów.

W pracowni sztuki użytkowej, prowadzonej przez Gosię Kapuściak, uczestnicy zdobywają umiejętności wykonywania przedmiotów codziennego użytku. Różnorodne techniki artystyczne zastosowane podczas wykonywania prac nadają wytwarzanym wyrobom podkreślają oryginalność kształtów, kolorów i tworzyw, z których zostały wykonane. Pracownia zajmuje się również produkcją opakowań dla wyrobów ceramicznych.

Pracownia teatralna to miejsce, gdzie uczestnicy zgłębiają tajniki autoprezentacji, uczą się poprawnej dykcji i zapamiętują liczne treści. Ukoronowaniem ich wysiłku włożonego w naukę są wyjątkowe spektakle : „Exit”, „Hiob”.

Nasza kadra:

Kierownik WTZ: Grzegorz Miazga

Pracownie komputerowe: Roman Fior, Mariusz Czechowski

Pracownia ceramiczna : Agnieszka Czerlunczakiewicz

Pracownia sztuki użytkowej: Małgorzata Kapuściak

Pracownia teatralna: Alina i Maciej Sikorscy

Pracownia gospodarstwa domowego: Anna Hajdus

Psycholog: Anna Podstawa

Rehabilitantka: Małgorzata Kapuściak

Pielęgniarka: Agnieszka SajdakWarunki uczestnictwa w warsztatach:

– ukończone szesnaście lat,

– podanie z prośbą o przyjęcie,

– Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności ze wskazaniem do udziału w terapii zajęciowej,

– rodzaj schorzenia: niepełnosprawność w obrębie narządu ruchu (symbol: R,N) oraz osoby niewidome i niedowidzące (O).

Kontakt:

tel. 012-395-33-29

ulica Fatimska 41a

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.krakow.pl

http://ngo.krakow.pl

 

Dane rejestrowe

REGON: 003917213
NIP: 676-22-79-392
KRS: 0000236096

Klika

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika"

ul. Stolarska 12,
31-043 Kraków
tel. 664-971-396
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Newsletter