Mini poradnik nowego Klikowicza

Znalazłeś nas i nie wiesz co dalej?

Mamy dla Ciebie kilka przydatnych informacji.

1. Zapisz się do newslettera – jak? Wystarczy napisać do nas maila na adres: klika.krakow [at] gmail.com o treści „dodaj”

2. Przyjść na najbliższe spotkanie/ wyjazd. Powiedzieć śmiało „jestem nowy” każdy z chęcią opowie Ci swoją historię i pomoże Ci się zaaklimatyzować.

3. Zapoznać się z rocznym planem i już zaplanować sobie czas:)

W trakcie roku akademickiego potrzebujemy głównie Waszej pomocy w dowożeniu osób niepełnosprawnych na różne spotkania, a także w indywidualnych kwestiach. W zależności od tego, gdzie mieszkasz najłatwiej jest znaleźć potrzebującego/ą w swojej okolicy i zapoznać i dogadać się, jak możecie sobie wzajemnie pomagać:)

Większa część osób niepełnosprawnych, którym pomagamy mieszka z rodzicami bądź jest dość samodzielna. Nasza pomoc z tego względu często ogranicza się do pomocy im w transporcie czy zastąpieniu rodziców pod ich nieobecność. Jednak część podopiecznych mieszka w Domu Pomocy Społecznej (przy ul. Nowaczyńskiego 1) oni po za zwykłymi czynnościami, jak spacer, odwiedziny przy kawie/herbacie, zabranie na jakieś wydarzenie, potrzebują pomocy w kąpieli, zrobieniu drobnych zakupów itd.

Podczas organizowanych przez nas wyjazdów pomagamy osobom w czynnościach wynikających z ich ograniczeń. Czasem jest to pomoc w jedzeniu, ubraniu się, skorzystaniu z toalety lub tylko przejściu z punktu A do B.

Skrótowy harmonogram planowanych imprez i wyjazdów, które w miarę zbliżania się będą uzupełniane o drobne szczegóły i daty.

Grudzień/Styczeń
Około czterodniowy wyjazd sylwestrowy jest zazwyczaj organizowany w górskiej okolicy. Na naszym wyjeździe spędzamy wspólnie całe dnie na różnych aktywnościach rozmowach, grach planszowych, śpiewaniu przy wtórze gitar, spacerach i błogim nic nie robieniu. Oczywiście punktem kulminacyjnym jest całonocna sylwestrowa impreza, na której koniecznie przebieramy się zgodnie z obowiązującym tematem przewodnim:) Poza tym pomagamy naszym niepełnosprawnych przyjaciołom w codziennych sprawach, jak pomoc w ubieraniu czy przy kąpieli, jedzeniu itp.

Luty
„Polana” wyjazd do górskiej chatki w Sidzinie Wielkiej koło Jordanowa. Czas spędzamy w podobny sposób ciesząc się z własnego towarzystwa. Gramy w planszówki, śpiewamy, łazimy po górkach i górach lub po prostu leniuchujemy przy piecu albo na werandzie. Jesteśmy tam 3 razy w roku: początek lutego (2 tyg.), Boże Ciało (weekend) i wrzesień (2 tyg.). Dojeżdżamy samochodami o dowolnej porze dnia i nocy;).

Marzec/Kwiecień
Rekolekcje na Jamnej – ośrodek prowadzony przez Dominikanów. Jest to trzy dniowy wyjazd tydzień przed Niedzielą Palmową, w czasie którego chcemy się nacieszyć sobą i Bogiem. Zawsze jedzie z nami Ojciec Dominikanin – duchowy opiekun naszej grupy, słuchamy tam konferencji prowadzonych przez niego. Będziemy tam modlić się oraz włóczyć po okolicy i wydzierać przy wtórze gitar. A wszystko na cześć Pana! Mamy nadzieję, że w tym roku pogoda nam dopisze.

Czerwiec
Polana na Boże Ciało

Lipiec
To czas od dawna wyczekiwany przez wszystkich. Organizujemy dwutygodniowy obóz, przeważnie jest to sam początek miesiąca lub jego połowa. Najczęściej jeździmy na północ polski nad jeziora, mieszkamy w szkole, pływamy na żaglach, kajakach, organizujemy dyskoteki, ogniska i wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Grunt to, aby każdy dobrze się bawił, zawarł nowe przyjaźnie i pomagał sobie wzajemnie.

Sierpień
Pielgrzymka Dominikańska 3-9 sierpnia. Nasza rola w przypadku tego wydarzenia polega na zapewnieniu pomocy podczas postojów i noclegów osobom niepełnosprawnym, ponieważ w ciągu dnia sporo osób podchodzi i wspiera nas w drodze i pchaniu osób na wózkach na Jasną Górę.

Wrzesień
Polana – pożegnanie wakacji

Październik
Rozpoczynamy wraz z rokiem akademickim cykl spotkań u Dominikanów. W każdątrzecią sobotę miesiąca spotykamy się całą grupą u Dominikanów. Spotkanie zaczynamy Mszą Święta o godzinie 17.00 w Klasztorze. Później w kapitularzu po krótkich ogłoszeniach, oglądamy zdjęcia z różnych wypraw, prowadzimy zabawy integracyjne, krótkie szkolenia wprowadzające nowe osoby.

W ciągu roku akademickiego mamy jeszcze różnego rodzaju mniejsze wyjazdy jednodniowe, a także imprezy okolicznościowe, jak urodziny, imieniny, ostatki, andrzejki itd., a także wyjścia do kina, teatru, na koncerty.

Bardzo istotnym elementem naszego życia są „Czwartki” spotkania czwartkowe z pizzą w roli głównej, u jednego z klikowiczów. Dużo dobrego jedzenia (jeśli je przyniesiecie;) i gadania. Obchodzimy tu wszelkie możliwe rocznice i uroczystości.

Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy, zabawy i włączenia się w naszą działalność.

Do zobaczenia!

 

Komentarze