Działalność


DSC05022

Spotkania sobotnie

W październiku, wraz z rokiem akademickim, rozpoczynamy cykl spotkań u Dominikanów. W każdą trzecią sobotę miesiąca widzimy się całą grupą. Zaczynamy Mszą Święta o godzinie 17.00 w Klasztorze przy ul Stolarskiej 12. Później w auli, po krótkich ogłoszeniach, oglądamy zdjęcia z różnych wypraw, prowadzimy zabawy integracyjne i krótkie szkolenia wprowadzające nowe osoby. Następnie idziemy wspólnie na pizzę.

Spotkanie sobotnie to najlepsza okazja, aby do nas dołączyć i poznać. Znajdziesz tu pełno osób, które odpowiedzą na każde pytanie i opowiedzą Ci, jak wyglądał ich początek w Klice. Zapraszamy!


100_89921

Wakacje

W wakacje organizujemy aż dwa dwutygodniowe obozy - przeważnie jest to sam początek lipca lub jego połowa. Podział na dwie grupy wynika wyłącznie ze względów technicznych dotyczących zakwaterowania i wyżywienia. Potocznie nazywane są grupami: rodzinną oraz studencką ze względu na swoją dynamikę. W pierwszej przeważają całe rodziny, które jeżdżą z Kliką od wielu lat. Natomiast druga charakteryzuje się ciągłą wymianą osób, jadących z nami np. w ramach praktyk. Warto wybrać się na wyjazd z każdą z nich, aby poznać wszystkich i czerpać wiedzę oraz umiejętności pełnymi garściami.

Ze względu na swoją specyfikę Klika nie zabiera niepełnosprawnych dzieci oraz opiekunów-rodziców. Zależy nam na usamodzielnianiu się oraz kształtowaniu własnej autonomii i niezależności wśród osób chorych.

W każdej grupie jest około 30 osób niepełnosprawnych, którym w podstawowych czynnościach pomagają wolontariusze.  Część niepełnosprawnych w Klice to bardzo aktywni młodzi ludzie, którzy studiują, realizują swoje pasje, pracują i udzielają się społecznie. Większość jednak to osoby, które na co dzień mieszkają w Domu Pomocy Społecznej i wyjazd z nami to jedyna forma spędzenia wakacji poza domem. Na wspólny wyjazd czekają z utęsknieniem przez cały rok. Najczęściej jeździmy na północ Polski nad jeziora, mieszkamy w szkole, łączymy aktywną formę spędzania czasu z miłym leniuchowaniem. Żeglujemy na łódkach, pływamy na kajakach oraz wpław. Rok rocznie urządzamy także turniej z konkurencjami ruchowymi, plastycznymi i wokalnymi. Wieczorami siadamy wspólnie przy ognisku, aby przy dźwiękach gitar zaśpiewać ulubione piosenki.

Zgłoszenia proszę przesyłać na maila. W temacie maila należy wpisać Wakacje, w treści zaś proszę podać krótką informację o sobie (wiek, zainteresowania, dane kontaktowe). Dodatkowo "wózkowicze" proszeni są o informacje dotyczące niepełnosprawności, wymaganej pomocy podczas wyjazdu oraz skan orzeczenia.


10259860_766277423390799_7722095390804771227_n

Środy

Bardzo istotnym elementem naszego życia Klikowego są spotkania środowe (kiedyś czwartkowe) u jednego z klikowiczów. Dużo dobrego jedzenia (jeśli je przyniesiecie) i gadania. Obchodzimy tu wszelkie możliwe rocznice i wspólne uroczystości.

Zapraszamy serdecznie! Jesteś nową osobą, która chce nas poznać i dowiedzieć się czegoś więcej? Skontaktuj się z Beatą i przyjdź na najbliższy czwartek.

Osoba odpowiedzialna: Beata Michalec

tel: 790 611 114


10968384_935427063142500_6976348411230310547_n

Polana

Pod hasłem Polana kryje się wyjazd do górskiej chatki w Sidzinie Wielkiej koło Jordanowa. W tym miejscu wielu z Klikowiczów miało okazję po raz  pierwszy zetknąć się z prawdziwymi turystycznymi warunkami życia. Osoby niepełnosprawne myśląc o wyjeździe w góry obawiają się, czy ich choroba pozwoli na takie szaleństwo. Dzięki wsparciu "fizycznych" (wolontariusz - klikowa nomenklatura) mają szansę spełnić marzenie. Czas na Polanie płynie spokojnie i radośnie w gronie przyjaciół. Gramy tu w planszówki, śpiewamy, łazimy po górach lub po prostu leniuchujemy przy piecu albo na werandzie. Jesteśmy tam 3 razy w roku: początek lutego (2 weekendy), Boże Ciało (weekend) i wrzesień (2 weekendy). Dojeżdżamy samochodami o dowolnej porze dnia i nocy ;).

Osoby, które wybierają się po raz pierwszy proszę śledzić na bieżąco aktualności na stronie oraz poinformować, że dojeżdżacie.


SONY DSC

Rekolekcje

Klikowe rekolekcje to wyjazd do Domu św. Jacka na Jamnej - Dominikańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego. Trzydniowy wyjazd tydzień przed Niedzielą Palmową jest dla nas czasem wyciszenia i modlitwy. W Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei słuchamy konferencji prowadzonych przez opiekuna duchowego naszej grupy. Piękno okolicy zachęca do długich wędrówek i spacerów, które sprzyjają poprawie kondycji fizycznej oraz duchowej.

Zgłoszenia proszę przesyłać na maila. W temacie maila należy wpisać Rekolekcje, w treści zaś proszę podać krótką informację o sobie (wiek, zainteresowania, dane kontaktowe). Dodatkowo "wózkowicze" proszeni są o informacje dotyczące niepełnosprawności, wymaganej pomocy podczas wyjazdu oraz skan orzeczenia.


P1020428

Pielgrzymka Dominikańska

Co roku, na początku sierpnia, Klika uczestniczy w Pielgrzymce na Jasną Górę organizowanej przez Ojców Dominikanów. Rola "fizycznych" w przypadku tego wydarzenia polega na zapewnieniu pomocy "wózkowiczom" podczas trasy oraz postojów i noclegów .

Zgłoszenia proszę przesyłać na maila. W temacie maila należy wpisać Pielgrzymka, w treści zaś proszę podać krótką informację o sobie (wiek, zainteresowania, dane kontaktowe). Dodatkowo "wózkowicze" proszeni są o informacje dotyczące niepełnosprawności, wymaganej pomocy podczas wyjazdu oraz skan orzeczenia.


IMG_9767

Sylwester

Sylwester w Klice to prawie czterodniowy wyjazd, zazwyczaj organizowany w górskiej okolicy. Czas spędzamy wspólnie na różnych zabawach i grach integracyjnych, rozmowach, śpiewaniu przy akompaniamencie gitar, spacerach i błogim odpoczywaniu. Punktem kulminacyjnym wyjazdu jest całonocna sylwestrowa impreza! Przygotowujemy się do niej starannie dekorując salę, przygotowując pyszne jedzenie i dobrą muzykę. Każdy uczestnik wyjazdu ma możliwość zaangażowania się w te zadania. Przed zabawą koniecznie przebieramy się zgodnie z obowiązującym w danym roku tematem przewodnim. Poza tym wspieramy się wzajemnie w codziennych sprawach, takich jak pomoc w ubieraniu, jedzeniu lub kąpieli. Zapraszamy do Galerii zdjęć z naszych wyjazdów!

Zgłoszenia proszę przesyłać na maila. W temacie maila należy wpisać Sylwester, w treści zaś proszę podać krótką informację o sobie (wiek, zainteresowania, dane kontaktowe). Dodatkowo "wózkowicze" proszeni są o informacje dotyczące niepełnosprawności, wymaganej pomocy podczas wyjazdu oraz skan orzeczenia.