ŚDM 2016

Podajemy Wam pierwszą część informacji dotyczących Światowych Dni Młodzieży, udziału Kliki w nich oraz możliwości zaangażowania się w przygotowania. Jest ich sporo, więc prosimy o uważną lekturę.

Zacznijmy od samego początku. ŚDM odbywać się będą w Krakowie w dniach 25 – 31.07.2016. Pierwszy dzień według programu zarezerwowany jest na przyjazd grup, więc być może będziemy startować dopiero 25.07. wieczorem lub 26.07. rano, ale to będziemy ustalać w okolicy maja.

Planujemy zorganizować grupę osób z Kliki, która będzie uczestniczyła w ŚDM. Ponieważ przy organizacji ŚDM stoi przed nami dużo wyzwań, chcielibyśmy, aby organizacja naszej grupy poszła jak najsprawniej. W związku z tym prosimy, aby każdy z Was dał nam znać do 30.09. o swoim zamiarze uczestniczenia w ŚDM (dotyczy to i wózkowiczów, i fizycznych). Pozwoli nam to na sprawne zorientowanie się w naszych wewnętrznych zasobach i potrzebach. Bardzo prosimy o dochowanie tego terminu. Jeżeli chciał(a)byś się wybrać, ale nie wiesz, czy dasz radę – np. ze względu na pracę – też daj nam o tym znać, jeżeli uda Ci się przy okazji określić, jak bardzo jest prawdopodobne, że się wybierzesz (mało, średnio, bardzo) – będzie to dla nas ogromnym ułatwieniem. Rejestracja grup zakończy się 31.05., więc do tego czasu będziemy musieli mieć od każdego z Was deklarację i wpłatę (o szczegółach wpłat będziemy informować, zapewne w okolicy stycznia). Po tym czasie nie będziemy mogli już nikogo dopisać ani zwrócić nikomu wpłaconych pieniędzy.

Koszt udziału w ŚDM każdy uczestnik pokrywa indywidualnie. Jeżeli chciał(a) byś wziąć udział w ŚDM, ale Twoja sytuacja finansowa nie pozwoli Ci na pokrycie kosztów – koniecznie daj nam o tym znać. Koszt jest zależny od opcji uczestnictwa, na którą się zdecydujesz. Jest ich kilka, jeśli na każdą z nich będą chętni, to na każdą zorganizujemy stosowną podgrupę. Prosimy o wstępną deklarację, którą opcją wstępnie jesteście zainteresowani. W miarę potrzeb, do czasu ostatecznej rejestracji grup (mniej więcej połowa maja) będzie można swoją decyzję zmienić, ale chcielibyśmy już powoli orientować się, jakie są potrzeby.

Opcja nr 1. Cały tydzień z noclegiem i wyżywieniem.
Udział w całym tygodniu wydarzeń (katechezy, festiwal młodych i inne, szczegółowy program na stronie http://www.krakow2016.com/program). Zagwarantowany przez ŚDM nocleg ze śniadaniem (szkoła, parafia, prywatne domy), nie ma gwarancji, że będzie on w Krakowie. Wyżywienie – dodatkowe 2 ciepłe posiłki dziennie. Koszt – 690 zł.

Opcja nr 2. Cały tydzień z wyżywieniem.
Udział w całym tygodniu wydarzeń, 2 ciepłe posiłki dziennie. Koszt – 590 zł.

Opcja nr 3. Cały tydzień bez noclegu i wyżywienia.
Udział w całym tygodniu wydarzeń, nocleg i wyżywienie na własną rękę. Koszt – 190 zł.

Opcja nr 4. Weekend z noclegiem i wyżywieniem.
Udział od 29.07. do 31.07. Koszt – 310 zł.

Opcja nr 5. Weekend z wyżywieniem.
Udział od 29.07. do 31.07., 2 ciepłe posiłki dziennie. Koszt – 250 zł.

Opcja nr 6. Czuwanie i Msza.
Udział w całonocnym czuwaniu z Papieżem i we Mszy na zakończenie, od 30.07. wieczorem do 31.07. Koszt – 150 zł.

Oczywiście, istnieje możliwość np. zgłoszenia się na cały tydzień, a uczestniczenia tylko w wybranych przez siebie wydarzeniach.

Do każdej z opcji należy doliczyć 10 euro wpłacane na fundusz solidarnościowy dla uboższych państw.

Jeżeli ktoś z Was (również niekoniecznie uczestniczący w ŚDM) miałby chęć i możliwość przenocować u siebie Klikowiczów spoza Krakowa, którzy nie decydowaliby się na nocleg w bazie ŚDM, prosimy o taką informację.

Możliwości zaangażowania się w wolontariat przy ŚDM są dwie.

Pierwsza z nich to udział we wszystkich wydarzeniach z Kliką i pomoc naszym wózkowiczom. Jest to forma, która przez ŚDM nie jest traktowana jako wolontariat, ale zwyczajne uczestnictwo. Nie trzeba odbywać do tego żadnych szkoleń, znać języka ani być pełnoletnim (wiek minimalny – ukończone 14 lat). Pokrywa się też pełny koszt uczestnictwa.

Druga opcja to możliwość zaangażowania się w wolontariat dla ŚDM. Klika na chwilę obecną zobowiązała się do przeszkolenia 300 wolontariuszy, którzy będą posługiwać wśród zorganizowanych grup osób niepełnosprawnych, które przyjadą na ŚDM z całego świata. Tutaj wymagane jest min. 18 lat, ukończone nie później niż 30.06.2016, preferowany wiek wolontariuszy – do 30 lat (choć limitu wiekowego nie ma) oraz dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Zadania będą polegały m.in. na towarzyszeniu grupom, pomocy w komunikowaniu się, przemieszczaniu po mieście, obsłudze punktu informacyjnego, gdzie będą dostępne dodatkowe wózki inwalidzkie itd. Osoba taka odbywa szkolenie zorganizowane przez Klikę (szczegółowe informacje będą przesyłane w późniejszym terminie do zainteresowanych osób) oraz wyraża zgodę na to, że będzie przydzielona do różnych zadań, niekoniecznie takich, które sama sobie wybierze. Koszt takiej formy udziału jest niższy i zależny od wybranej opcji (zakwaterowanie i wyżywienie – 300 zł, samo wyżywienie – 100 zł, bez noclegu i wyżywienia – 50 zł).

Istnieje również możliwość zaangażowania się wspólnie z Kliką w przygotowania do ŚDM. Jest to opcja zarówno dla fizycznych, jak i dla wózkowiczów. Na chwilę obecną udało nam się określić następujące obszary potrzeb:

 1. Nakręcenie profesjonalnego filmiku szkoleniowego dotyczącego fachowego prowadzenia wózka.
  Jeśli masz takie umiejętności i trochę czasu – szukamy właśnie Ciebie! Jest to nasza najpilniejsza potrzeba, dobrze by było, żeby filmik powstał do końca września. Jeśli chcesz w nim wystąpić jako modelowy wózkowicz albo fizyczny – również daj nam znać!
 2. Kontakty z parafiami.
  Mamy taki szalony pomysł, żeby przy okazji ŚDM dotrzeć do niepełnosprawnej młodzieży, która siedzi w domu i nie ma wokół siebie ludzi, którzy pomogliby się trochę po angażować w życie. Chcemy w tym celu nawiązywać kontakt bezpośrednio z parafiami i proboszczami. Jeśli masz trochę czasu, możesz w tej sprawie odwiedzić swoją (ale niekoniecznie tylko) parafię, wybrać się tam w niedzielę ze stosownymi ogłoszeniami i rekomendacjami – koniecznie skontaktuj się z nami!
 3. Opiekun grupy.
  W czasie ŚDM każda grupa ma mieć swojego opiekuna i zastępcę. Grupa może liczyć do 5000 osób, natomiast jeśli będzie w niej więcej niż 150 osób, należy się dzielić na podgrupy, z których każda może liczyć max 150 osób, musi mieć swojego opiekuna i jego zastępcę. Opiekun oraz zastępca muszą być pełnoletni. Ich zadaniem jest bieżąca opieka nad grupą w czasie ŚDM, rozwiązywanie bieżących trudności organizacyjnych, a także przygotowanie grupy do ŚDM – kontakt ze swoją grupą, koordynowanie wpłat, zebranie odpowiednich danych. Oczywiście, zarówno opiekun, jak i zastępca będą mieli tu od nas wszelką pomoc, ale my też Was potrzebujemy, żeby te kwestie organizacyjne dotyczące naszego udziału ogarnąć. Jeżeli komunikacja mailowa i telefoniczna nie jest dla Ciebie trudnością i chcesz pomóc Klikowiczom owocnie uczestniczyć w ŚDM – czekamy na Ciebie.
 4. Szkolenie wolontariuszy.
  Klika zobowiązała się przeszkolić 300 wolontariuszy do końca 2015 roku. Szkolenia, które planujemy, będą składać się z części teoretycznej oraz praktycznej. Potrzeb przy szkoleniach jest wiele – prace organizacyjne (pomoc w załatwianiu sali, transport na miejsce szkoleń pustych wózków do ćwiczenia i innych materiałów itp.), udział w prowadzeniu szkoleń, ich części lub opracowaniu materiałów szkoleniowych (oferta skierowana szczególnie do psychologów, rehabilitantów, terapeutów pracujących na co dzień z osobami niepełnosprawnymi) oraz (co bardzo potrzebne!) udział w praktycznej części szkolenia. To propozycja i prośba do wózkowiczów. Jeśli na co dzień korzystasz z pomocy innych osób w przemieszczaniu się po mieście – możesz to wykorzystać i przy okazji przeszkolić wolontariusza! Idea jest taka, że do chętnych wózkowiczów będziemy delegować wolontariuszy, którzy angażując się w Wasze codzienne sprawy (dojazd do pracy, na uczelnię itp.), będą uczyli się bezpiecznie i fachowo prowadzić wózek. Jeśli możesz pomóc w którejś z tych rzeczy – wspaniale, czekamy na Twoje zgłoszenie.

Kolejne potrzeby i prośby o pomoc będziemy publikować w miarę stwierdzenia ich wystąpienia.

Komentarze