Kim jesteśmy

Read about us:        

 

Klika to stowarzyszenie młodych wolontariuszy, głównie studentów niosących pomoc i radość osobom niepełnosprawnym. Stowarzyszenie powstało w 1971 roku przy klasztorze o. o. Dominikanów w Krakowie, kiedy członkowie Duszpasterstwa Akademickiego Beczka rozpoczęli działalność mającą na celu pomoc osobom niepełnosprawnym, zmierzającą do ich integracji w społeczeństwie. Studenci towarzyszyli niepełnosprawnym w codziennych czynnościach, organizowali spacery i wyjścia do kina, robili zakupy, sprzątali podopiecznym mieszkania i dzieli z nimi czas na obozach wakacyjnych i rekolekcjach wyjazdowych. Z racji specyficznej działalności, powstałej grupie nadano przydomek "Klika" a jej hasłem stało się "Wyciągnąć ludzi z domu"  

 

27 XII 1990 roku Klika uzyskała osobowość prawną, a od 22 XII 2005 r. posiada status Organizacji Pożytku Publicznego nr KRS 0000236096. Za swoją działalność i jej efekty Stowarzyszenie było wielokrotnie doceniane i nagradzane. W 2013 roku Grzegorz Sotoła, prezes Stowarzyszenia, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Działalność Stowarzyszenia skupia się głównie na wspieraniu osób niepełnosprawnych, które do funkcjonowania w społeczeństwie potrzebują pomocy innych ludzi. Podopieczni Kliki borykają się głównie z chorobami narządu ruchu, takimi jak dziecięce porażenie mózgowe, artrogrypoza, zanik mięśni oraz inne choroby sprzężone. Część podopiecznych mieszka z rodzinami lub jest dość samodzielna. W takich przypadkach, nasza pomoc polega głównie na transporcie i wsparciu osoby niepełnosprawnej w codziennych czynnościach w czasie nieobecności najbliższych. Pozostali podopieczni Kliki mieszkają Domu Pomocy Społecznej (przy ul. Nowaczyńskiego 1). Tutaj nasza pomoc ma zdecydowanie szerszy charakter - towarzyszymy osobom niepełnosprawnym w czasie spacerów, organizujemy wyjścia na imprezy i wydarzenia kulturalne, pomagamy przy kąpieli, robimy drobne zakupy itd. 

 

Podstawą działalności Stowarzyszenia jest przyjaźń. Staramy się być i pomagać nie tylko wtedy, kiedy jest to konieczne ze względu na specyficzne potrzeby, ale również wtedy, kiedy rodzą się spontaniczne pomysły na wieczór, weekend czy wakacje. Nasze relacje opierają się na obustronnej wymianie, która sprawia, że wszyscy są równi, pełnowartościowi i tak samo potrzebni.

 

 

Kierunek rozwoju Kliki wyznaczają aktualne potrzeby podopiecznych, w związku z czym wspieramy rozwój osób niepełnosprawnych na najważniejszych płaszczyznach życiowych - fizycznej, społecznej i zawodowej. Dzięki naszej pomocy w ramach programu „Asysta” wielu podopiecznych ukończyło szkołę średnią, a część z nich kontynuuje dalszą naukę. Na bazie wieloletniego doświadczenia założyliśmy w 2007 roku „Centrum Integracji i Aktywizacji Zawodowej” a rok później otworzyliśmy „Warsztat Terapii Zajęciowej” dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

 

 

 

Dane rejestrowe

REGON: 003917213
NIP: 676-22-79-392
KRS: 0000236096

Klika

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika"

ul. Stolarska 12,
31-043 Kraków
tel. 664-971-396
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.