WTZ
Warsztat terapii zajęciowej jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz PFRON. Nasz warsztat, prowadzony od 2008 roku, adresowany jest głównie do osób z niepełnosprawnością ruchową. Celem warsztatu jest kształtowanie kompetencji i pomoc w nabyciu umiejętności umożliwiających podjęcie pracy zawodowej. Aktywizujemy, motywujemy do podejmowania wyzwań oraz pokazujemy, że nawet osoby z dużą niepełnosprawnością ruchową mogą spełniać się zawodowo i otrzymywać godne wynagrodzenie. U uczestników warsztatów budujemy silne przekonanie, że mogą być pełnoprawnymi i aktywnymi członkami społeczeństwa. Beneficjenci naszych warsztatów biorą udział w zajęciach w ramach grup terapeutycznych. Prowadzimy sześć pracowni tematycznych, nad którymi czuwa grono specjalistów. Tworzą oni indywidualnie dopasowane plany rozwoju, uwzględniający możliwości, predyspozycje i zainteresowania każdego uczestnika. Po zakwalifikowaniu się do zajęć niepełnosprawni poddawani są szczegółowej ocenie rozwoju w odstępie rocznym i trzyletnim. Zajęcia trwają od 7.30 do 15.30, a uczestnicy dowożeni są na nie specjalnie przystosowanymi busami. Mogą liczyć na pomoc naszej kadry w zakresie podstawowych codziennych czynności. Uczestnicy warsztatu objęci są stałą opieką psychologa, rehabilitantki oraz pielęgniarki. Zajęcia WTZ prowadzone są w ośrodkach:
- przy ul.Fatimskiej 41a, b
- i przy ul.Estery 3
W ośrodku przy ul.Fatimskiej 41a,b w zajęciach uczestniczy 28 osób w 6 pracowniach:
- ceramicznej,
- sztuki użytkowej,
- stolarskiej,
- ekologicznej,
- teatralnej,
- edukacyjnej.
Wyroby z ceramiki powstają w pracowni nadzorowanej przez Agnieszkę .Uczestnicy uczą się w niej wyrabiania z gliny prostych form, uwalniają także wyobraźnię i lepią unikatowe przedmioty artystyczne, które trafiają później do Waszych rąk. Powstają tu niezwykłe Anioły, kolorowe domki o wielu kształtach, oryginalne zegary i wiele, wiele innych pięknych rzeczy, które możecie zobaczyć na naszej stronie. Wszystkie te dzieła tworzymy z pasją, wkładając w nie swoje serca. Zapraszamy do oglądania i mamy nadzieję, że nasze wyroby będą niezapomnianą ozdobą Waszych domów. Artterapia, inaczej terapia przez sztukę, to jedna z metod wspierających leczenie i rehabilitację niepełnosprawnych. Stanowi ona bardzo istotny element procesu rehabilitacyjnego, ponieważ daje możliwość swobodnej ekspresji, pomaga odreagować stres związany z chorobą oraz wspomaga rozwój osobisty. Można realizować ją poprzez sztuki użyteczne oraz teatr. Ten rodzaj terapii stosowany jest głównie w pracowniach: sztuki użytkowej, ceramicznej i teatralnej. W pracowni sztuki użytkowej, prowadzonej przez Gosię, uczestnicy zdobywają umiejętności wykonywania przedmiotów codziennego użytku. Różnorodne techniki artystyczne zastosowane podczas wykonywania prac nadają wytwarzanym wyrobom oryginalność kształtów, kolorów i tworzyw, z których zostały wykonane. Pracownia zajmuje się również produkcją opakowań dla
wyrobów ceramicznych. Pracownia teatralna, prowadzona przez Maćka to miejsce, gdzie uczestnicy zgłębiają tajniki autoprezentacji, uczą się poprawnej dykcji i zapamiętują liczne treści. Ukoronowaniem ich wysiłku włożonego w naukę są wyjątkowe spektakle : „Exit”, „Hiob”,”Genezis”. W pracowni stolarskiej, prowadzonej przez Mariusza, wykonywane są na zlecenie Spółdzielni Socjalnej elementy z drewna służące do produkcji ekologicznej podpałki. Zbieranie i sortowanie zakrętek to główne zajęcie uczestników pracowni ekologicznej. W pracowni edukacyjnej uczestnicy nabywają umiejętności samodzielnej egzystencji, zaradności, komunikowania.
Z zajęć w ośrodku przy ul.Estery korzysta 20 osób. Zajęcia odbywają się w czterech pracowniach:
- komputerowej,
- plastycznej,
- rękodzieła,
- tkackiej.
Zajęcia komputerowe są dostosowane do stopnia zaawansowania uczestników. Poziom podstawowy obejmuje obsługę popularnych edytorów tekstowych, kalkulacyjnych i graficznych, a także uczy wyszukiwania informacji w internecie. Uczestnicy mogą tu nabyć bardzo cenne umiejętności wykorzystywane na co dzień, jak np. robienie zakupów, dokonywanie płatności on-line, rezerwacja biletów i wiele innych.. W pracowniach: plastycznej, rękodzieła i tkackiej powstają prace w różnych technikach , które są póżniej sprzedawane turystom odwiedzającym nasz ośrodek. Zapraszamy!
Warunki uczestnictwa w warsztatach:
– ukończone szesnaście lat
, – podanie z prośbą o przyjęcie,
– Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności ze wskazaniem do udziału w terapii zajęciowej,
– rodzaj schorzenia: w pierwszej kolejności przyjmujemy osoby z niepełnosprawnością w obrębie narządu ruchu.
Kontakt:
tel. 012-395-33-29
ulica Fatimska 41a
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.