Warsztaty Terapii Zajęciowej

Nasze warsztaty prowadzone od 2008 roku adresowane są głównie do osób z niepełnosprawnością ruchową. Ich celem jest kształtowanie kompetencji i pomoc w nabyciu umiejętności umożliwiających podjęcie pracy zawodowej. Aktywizujemy, motywujemy do podejmowania wyzwań, pokazujemy, że nawet osoby z dużą niepełnosprawnością ruchową mogą spełniać się zawodowo i otrzymywać godne wynagrodzenie. U uczestników warsztatów budujemy silne przekonanie, że mogą być pełnoprawnymi i aktywnymi członkami społeczeństwa.

Beneficjenci naszych warsztatów biorą udział w zajęciach w ramach grup terapeutycznych. Prowadzimy cztery pracownie tematyczne, nad którymi czuwa grono specjalistów. Tworzą oni indywidualny, dopasowany plan rozwoju każdego uczestnika, uwzględniający jego możliwości, predyspozycje i zainteresowania. Po zakwalifikowaniu się do zajęć niepełnosprawni poddawani są szczegółowej ocenie ich rozwoju w odstępie rocznym i trzyletnim. Na zajęcia, które trwają od 7.30 do 15.30 uczestnicy dowożeni są specjalnie przystosowanymi busami. Mogą liczyć na pomoc naszej kadry w zakresie podstawowych codziennych czynności. Podczas pobytu przewidziany jest dla nich posiłek, a także objęci są stałą opieką psychologa, rehabilitantki oraz pielęgniarki.

Zajęcia komputerowe odbywają się w dwóch grupach adekwatnych do stopnia zaawansowania uczestników. Poziom podstawowy obejmuje obsługę popularnych edytorów tekstowych, kalkulacyjnych i graficznych, a także uczy wyszukiwania informacji w internecie. Uczestnicy mogą tu nabyć bardzo cennych umiejętności wykorzystywanych na co dzień, jak np. robienie zakupów, płatności on-line, czy rezerwacji biletów i wiele innych. W przypadku osób, które mają ograniczone możliwości lokomocji jest to znaczne ułatwienie. Zajęcia prowadzą Roman Fior i Łukasz Pietrzak. Grupą zaawansowaną opiekuje się Mariusz Czechowski. Poziom ten poświęcony jest takim umiejętnościom, jak tworzenie stron www, administrowanie baz danych, tworzenie grafiki. W ramach tej pracowni powstały dwie strony internetowe, które prezentują prace uczestników. Zapraszamy! http://wtz.centrumklika.pl/ oraz http://ceramika.centrumklika.pl/.

Artyterapia inaczej terapia przez sztukę, to jedna z metod wspierająca leczenie i rehabilitację niepełnosprawnych. Stanowi ona bardzo istotny element procesu rehabilitacyjnego, ponieważ daje możliwość swobodnej ekspresji, a także odreagowania stresu związanego z chorobą, wpływa również pozytywnie na rozwój osobisty. Można realizować ją poprzez sztuki użyteczne oraz teatr. Sztuka użyteczna powstaje w pracowni nadzorowanej przez Agnieszkę Czerlunczakiewicz. Uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem i pasją tworzą swoje dzieła sztuki, takie jak: ozdoby świąteczne, kartki okolicznościowe, wyroby ceramiczne i wiele innych. Zapraszamy do oglądania: http://ceramika.centrumklika.pl/

Uzupełnieniem jest pracownia teatralna Andrzeja Szwalca, gdzie uczestnicy zgłębiają tajniki, autoprezentacji, poprawnej dykcji i uczą się zapamiętywać liczne treści. Ukoronowaniem ich wysiłku włożonego w naukę są liczne spektakle. Z tej pracowni wyłoniła się GTK - Grupa Teatralna Kliki.

Pracownia gospodarstwa domowego prowadzona przez Małgorzatę Kapuściak to jedno z najważniejszych miejsc. Niepełnosprawni mają tu okazję w miarę swoich możliwości wykonywać czynności związane z prowadzeniem domu i samodzielnego życia. Uczą się gotować, prać i sprzątać. We współpracy z rehabilitantem szukają indywidualnych rozwiązań, jak wykonywać różne czynności niezależnie od fizycznych ograniczeń.

Nasza kadra:

Koordynator WTZ: Grzegorz Miazga
Pracownia komputerowa: Roman Fior, Łukasz Pietrzak, Mariusz Czechowski
Pracownia sztuki użytkowej: Agnieszka Czerlunczakiewicz
Pracownia teatralna: Andrzej Szwalc
Pracownia gospodarstwa domowego: Małgorzata Kapuściak
Psycholog: Anna Podstawa
Rehabilitantki: Agnieszka Czerlunczakiewicz, Małgorzata Kapuściak
Pielegniarka:

Warunki uczestnictwa w warsztatach:

ukończone szesnaście lat
podanie z prośbą o przyjęcie,
kserokopie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydane Przez Urząd Miasta, ze wskazaniem do udziału w terapii zajęciowej.

Kontakt:
Koordynator WTZ Grzegorz Miazga
tel. 012-395-33-29
Os. Złotej Jesieni 9, 31-831 Kraków

Dane rejestrowe

REGON: 003917213
NIP: 676-22-79-392
KRS: 0000236096

Klika

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika"

ul. Stolarska 12,
31-043 Kraków
tel. 664-971-396
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.